Kategórie
 
 
 
 
 

Starostlivosť o drahé kamene a očista kameňov

Do drahých kameňov môžme "vložiť" často viacej negatívnej energie, blokád, bolestí, nevyriešených konfliktov, oveľa viac ako sú kamene uniesť schopné. Ak nie je kameň včas očistený a odložený, môže sa stať, že sa v ňom objavia zlomy, trhliny alebo zmení zafarbenie. Stáva sa to často najmä vtedy, keď kameň intenzívne používame pri liečbe vážnych ochorení, pri silných bolestiach hlavy alebo pri energetickom útoku od niekoho (urieknutie, hnev, zloba apod) alebo sa to môže stať aj keď sme vo veľkom strese alebo hneve. Aby sme tomuto včas predišli, treba kameň pravidelne čistiť a nabíjať. Ale aj počas liečby kameň môžeme umyť prúdom vlažnej vody a nechať ho energeticky "oddýchnuť" aby získal ďalšie sily.

Ak už nejakú dobu pracujeme s kameňmi, dokážeme intuitívne vycítiť, kedy je kameň potrebné odložiť, očistiť a nabiť. Je viacero spôsobov ako sa môžete starať o drahé kamene, ale aby ste nemuseli všetky študovať a skúšať, vytvorili sme pre vás tento jednoduchý praktický postup, ktorý je rovnako vhodný pre začiatočníka ako i pre skúseného mineralóga:

1. pred každým použitím (aj pred prvým) kameň umyť čistou vodou. Umyjeme ho prúdom tečúcej vody tak, že ho podržíme v dlani a prstami ho otáčame a premývame cca 2-3 minúty. Kameň potom môžeme osušiť (nemusíme) čistou bavlnenou alebo flanelovou utierkou, najlepšie ak si jednu utierku určíme iba na utieranie kameňa a nepoužívame ju už na nič iné. Osušenie kameňa je dôležité hlavne, ak sa jedná o šperk (napríklad prívesok, náušnice a pod.), ktorý je kombinovaný s kovom - aby sme vodou kov nepoškodili.

2. potom kameň položíme na parapetnú dosku okna na čistý biely papier a necháme ho takto nabíjať celú noc pri mesačnom svetle. Najaktívnejšie nabitie sa deje pri splne mesiaca, ale účinné sú všetky mesačné fázy. Tento spôsob sa považuje za najjednoduchší pre každého laika.

Niektoré drahé kamene môžeme nabíjať aj na slnečnom svetle, ale pri niektorých kameňoch treba dať pozor a nenabíjať ich na priamom slnku, ale len v tieni, na okne, kde nesvieti priame silné slnko, napríklad ráno, večer, vtedy keď sú slnečné lúče slabšie. Napríklad pri Ruženíne, Ametyste aj Tyrkyse treba dať pozor, na priamom slnku môžu zmeniť zafarbenie. Všetky druhy kameňov môžete nabíjať na mesačnom svetle, ale len niektoré na slnku, preto je najjednoduchšie používať nabíjanie na mesačnom svetle. Vtedy nemusíte zisťovať a riešiť, ktorý kameň je vhodný na nabíjanie na slnku.

3. takto očistený a nabitý kameň môžeme začať používať alebo nosiť. Ak kameň používame na liečenie, doporučujeme ho umývať aj hneď po liečení a nechať ho znova nabiť a oddychovať. Ak ho nosíme ako náramok alebo iný šperk a stane sa, že sme ho mali na sebe (alebo bol v našej blízkosti) v čase nejakej kritickej situácie, v konflikte, v strese, v hneve a pod. šperk umyjeme prúdom čistej vody. Ak máme čas, necháme ho hneď aj nabiť, ak nie, je dôležité aspoň ho umyť, aby sme predišli jeho oslabeniu a poškodeniu. Takto nám kameň môže dlhšie slúžiť a pomáhať. A zároveň ho zbavíme negatívnej energie, ktorú v takejto situácii absorboval.

4. takúto očistu kameňa doporučujeme robiť cca 2-4x za mesiac. Závisí to podľa toho ako intenzívne s kameňom pracujeme alebo ako často ho nosíme (ak je to šperk). Ak sa kameňom liečime prikladaním k telu, masážami a pod., tak je najlepšie hneď po liečení kameň poumývať a odložiť na okno, nechať znova nabiť a oddychovať. Ak nosíme drahý kameň v podobe šperku každý deň, očistu robíme aspoň 1x do týždňa. Ak šperky striedame, čistenie robíme cca 2-4x za mesiac. Takisto ak nosíme šperkov naraz spolu viacej (napríklad viacej druhov náramkov, čistenie a nabíjanie robíme tiež častejšie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia